החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים

פרס ראש העירייה לשפה העברית

נימוקי השופטים :

ועדת הפרס החליטה להעניק למר רוביק רוזנטל את פרס ראש העירייה על יצירתיות בשפה העברית על שם מאיר אריאל לשנת תשע"ד. הפרס ניתן כהוקרה על פועלו של אמן או איש הגות אשר ביצירתו או בהגותו עשה שימוש יצירתי בולט בשפה העברית והביא להנגשת השפה ואוצרותיה לקהלים גדולים ומגוונים.

רוביק רוזנטל ללא ספק מנגיש את הלשון העברית על כל רבדיה, מספרות המקורות ועד השפה המדוברת היום והסלנג, אל המעגלים הרחבים ביותר של הציבור הישראלי. הוא מחבר בין ידע עמוק במחקר הלשון העברית לבין היכולת להנחיל את השפה לקהל הרחב.

רוביק רוזנטל הוציא לאור ספרים אחדים, וביניהם "מילון הסלנג" בשנת 2005, "מילון הצירופים" בשנת 2009, הזמינים ומוכרים לכול, "מילים מספרות" לתלמידי  בית הספר בשנת 2011, וספרות יפה למבוגרים ולנוער. הוא ערך קובצי מאמרים וספרים, והפיק מופעים העוסקים בשפה, וביניהם: "אין עליך אחותי" עם דורי בן זאב (על הבמות מאז 2004), "יידישע  מאדרה" עם יוני אילת ודגנית דדו ( על הבמות מאז 2009), ו"עברית על הדרך" עם תומר שרון, יוני אילת ואחרים ( על הבמות מאז 2009).

מאז 1997 הוא בעל הטור השבועי "הזירה הלשונית" ב"מעריב" המעלה בעקביות ענייני לשון המעניינים את הציבור הרחב. יש לו טורים קבועים בענייני לשון גם באתר רב-מילים ובביטאון "עורך הדין". הוא היה עורך ראשי בתכנית "הזירה הלשונית" בטלוויזיה החינוכית והשתתף בה בשנים 2003 2005).

רוביק רוזנטל יעץ לעורכי הסדרה "לונדון פינת בן יהודה" על השפה העברית, הוא חבר הנהלת האגודה הישראלית לחקר השפה והחברה, היה חבר בווועדה מקצועית מייעצת לתחום שפה ואוריינות באקדמיה הישראלית למדעים בשנים 2006 2007, הוא חבר הוועדה לחידוש מילים לשימוש  כללי באקדמיה ללשון עברית מאז 2008, וישב ראש במשותף עם פרופ' רפאל ניר ז"ל בוועדה למונחי תקשורת באקדמיה ללשון עברית בשנים 2009 2011. הוא היועץ הלשוני של התערוכה לילדים "א-ב-גע-דע" על השפה בבית התפוצות, וגם הרצה במסגרות אקדמיות במסלול העריכה באוניברסיטת בר-אילן ובקורס "הלקסיקון הדמוקרטי" בחוג למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. הוא גם מוצג כאחת משש דמויות המפתח בתחום השפה העברית באתר "שנת השפה העברית".


לאור כל הפעילויות הענפות האלה בתחום השפה העברית, בהפצתה ובהנגשתה לציבור הרחב, מוענק בזה פרס העירייה ראשון לציון לרוביק רוזנטל.


חברי ועדת השפוט:
פרופ' דניאל סיון יו"ר
פרופ' חיים באר
פרופ' ניסים קלדרון
אלי פולק מנכ"ל החברה העירונית
רות מקבי מנהלת הרשות לתרבות ואמנות

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד