החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
טאבים צד
דלג על טאבים צד

כנס השפה-ערב פתיחה

הכנס נפתח במופע מחווה מוזיקלי חגיגי לציון 100 שנה להולדתה של הסופרת והמשוררת לאה גולדברג, אשר כלל מבחר משיריה האהובים בעיבודים חדשים ומקוריים.
19/01/2011

הכנס נפתח במופע מחווה מוזיקלי חגיגי לציון 100 שנה להולדתה של הסופרת והמשוררת לאה גולדברג, אשר כלל מבחר משיריה האהובים בעיבודים חדשים ומקוריים.

כנס השפה העברית "לשון ראשון" מספר ארבע יצא לדרך אתמול בערב והופך כבר למוסד מרכזי בתרבות הישראלית. השנה הוא יימשך ארבעה ימים, ויכלול עשרות אירועים, מדיונים אקדמיים, מפגשים חינוכיים ופאנלים, ועד לערבים מוזיקליים-דרמטיים מושקעים. הכנס השנה בהשתתפות אנשי רוח ואקדמיה, מורים, אנשי תקשורת ועשרות אמנים מובילים, ידון בגווניה השונים של השפה העברית.

השנה נכנס שותף חדש לכינוס, משרד התרבות ומשרד ראש הממשלה, והוא זוכה לפנים ממלכתיות.את ערב הפתיחה כיבדו בנוכחותם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת התרבות לימור לבנת וראש עיריית ראשון לציון, דב צור.

לאחר שמוזמני הכבוד עברו את סידורי האבטחה הקפדניים שהוצבו בהיכל, המתין להם בקומה הרבעית חדר קוקטיילים עשיר ומכובד, שם קיבל ראש העיר, מר דב צור את כל האורחים הנכבדים כולל השרה לימור לבנת.

הכנס נפתח במופע "את תלכי בשדה",מחווה מוזיקלי חגיגי לציון 100 שנה להולדתה של הסופרת והמשוררת לאה גולדברג, אשר כלל מבחר משיריה האהובים בעיבודים חדשים ומקוריים, קטעי וידיאו וקריאה שבוצעו ע"י אחינועם ניני וגל דור, שלומי סרנגה, קרולינה, גילה אלמגור, שלמה בר, אילנית, אולה סלקטר, ואמיר דדון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בכנס כי "תחיית השפה העברית הייתה חלק מהקמת העם היהודי בארץ ישראל, מעשה כביר שאיחד את היהודים כעם והיווה ברית סמויה בין כל היהודים בתפוצות". נתניהו הוסיף שהוא מזדעזע מהמילים שהוא שומע ברחוב כמו "שתי שקל" ואפילו מהביטוי "שנקל", וביקש מהנוכחים ללמד את ילדי ישראל עברית עשירה, בהירה ומדויקת.

במהלך האירוע הוענק לעורך ולמתרגם פרופ' אמציה פורת, פרס על היותו חתן ראש הממשלה ללשון העברית לשנת תשע"א. הפרס הוענק לפורת "על מפעל חייו בעריכה, בתרגום ספרותי משובח ובהעמדת דורות של תלמידים בעריכה ובתרגום", כפי שנימק חבר השופטים שבחר בו. "בכך, תרם תרומה חשובה מאוד לקידום מעמדה של הלשון העברית". פורת הוא חבר האקדמיה ללשון העברית מזה 40 שנה, מכהן כפרופ' בכיר באוניברסיטת בר אילן והוא זכה בעבר בפרסים רבים על תרגומיו.

פורת שאל את ראש הממשלה: "כיצד אתה יכול לעשות שכל עם ישראל ישלוט ויאהב את השפה העברית כמו בנך אבנר? (שהגיע למקום השלישי בחידון התנ"ך העולמי.)" ועל כך השיב לו נתניהו: "פשוט צריך לדעת לאיזה סב להיוולד. אביה של רעייתי שרה הוא שמואל בן ארצי, אחד מגדולי חוקרי התנ"ך ואילו אבי, בן ציון נתניהו, דיבר עברית בבית מיום היוולדו, לפני יותר ממאה שנים".

שרת התרבות לימור לבנת, אמרה בטקס כי "אליעזר בן יהודה, הבין כבר במאה ה-19 שיש צורך בהנגשת השפה העברית לשפת היום יום. יש לנו שפה מתחדשת ובועטת, הסלנג תמיד הפך את העברית מרדומה לשפת דיבור. בסלנג אין כל סכנה, כי הוא מתיישן עם הזמן ונעלם ולכן הוא לא מאיים על השפה העברית. לאחרונה יש הנמכת יתר של השפה העברית והתרחקותה ממקורותיה".

ראש עיריית ראשון לציון דב צור סיכם ואמר כי "אנחנו לא נסתפק במילים, בלב עירנו בחצר בית ספר חביב, שהיה בית הספר העברי הראשון, יוקם המרכז הלאומי לשפה העברית, שבו נדאג להפוך את השפה העברית לספורט לאומי".

האירוע, נערך בשיתוף עם מרכז הספר והספריות בישראל.

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד