החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
מיתוסים על ספורט ובריאות

 

אישה שמתאמנת תקבל גוף גברי

לא נכון!
על מנת להגדיל את השרירים בצורה ניכרת ולקבל גוף המוגדר כ"גברי", על גופך להכיל רמות גבוהות של הורמון המין הגברי טסטוסטרון. מכיוון שבאופן טבעי הרמות של הורמון זה אינן גבוהות בגוף הנשי, גם אימוני ספורט אינטנסיביים לא יהפכו אותך לשרירית כמו גבר; הסירי דאגה מלבך, לעולם לא יהיה בגופך טסטוסטרון ברמה של מפתחי גוף, וגם הם מזריקים אותו לעיתים קרובות...

 

אימוני שחייה מקטינים את החזה

לא נכון!
המיתוס הזה עדיין קיים בקרב הורים לשחייניות צעירות והוא מופרך לחלוטין. אימוני השחייה מחזקים את שרירי בית החזה, אך לא מקטינים את רקמת השד! מבנה השדיים וצורתם הסופית מושפעים מהקוד הגנטי ורמות השומן בגוף. אימוני שחייה לא משפיעים כלל על גודל החזה או צורתו.

אפשר לרזות בצורה ממוקדת, זה רק עניין של אימון נכון

לא נכון!

אי אפשר לרזות רק במקום אחד! אם רוצים לחטב ולחזק איבר מסוים, צריך קודם כל להוריד את אחוזי השומן בגוף כולו. לכן, אימון נכון ותזונה מאוזנת המאפשרים בניית שריר במקביל לשרפת עודפי שומן, הם התשובה היחידה. חשוב לזכור כי עבודה ממוקדת ומוגזמת על שריר אחד עלולה לגרום לו לגדול במקום להיראות רזה ומחוטב (ותחשבי לבד מה קורה כשמדובר בשרירי הישבן...).

 

ברוב המקרים, גבר תמיד יהיה חזק יותר מאישה, גם כאשר תכנית האימונים זהה

נכון!
אפקט האימון מבחינת התפתחות השרירים ופיתוח הכוח שונה בין גברים לנשים. תגובת ההיפרטרופיה (הגדלת תאי השריר) אצל נשים לעומת גברים נמוכה בעת פיתוח אותה תוספת כוח. הסיבה לכך היא מפני שההיפרטרופיה מווסתת בעיקר על ידי הורמון הטסטוסטרון. לעומת זאת, יש המשערים כי האפקט העצבי בעקבות אימוני כוח (שיפור הקואורדינציה התוך שרירי והבין-שרירית), יותר משמעותי בקרב נשים.

 

ברוב המקרים, אישה תמיד תהיה גמישה יותר מגבר

נכון!
וגם שיפור הגמישות בדרך כלל קל יותר לנשים מאשר לגברים. שוב, חשוב להדגיש כי ללא אימון מסודר, תזונה נכונה, השקעה ותרגול, הגמישות לא תופיע פתאום מעצמה, אבל באופן פיזיולוגי, לנשים קל יותר להאריך את השרירים והרצועות ולהגדיל את טווח התנועה.

 

פעילות גופנית גורמת לעייפות
לא נכון.

 נהפוך הוא, ככל שאתם נכנסים לכושר גופני טוב יותר, כך הפעילות הגופנית מעניקה לכם תחושה אנרגטית גבוהה יותר. פעילות גופנית קבועה ומתונה תעזור לכם בהפגת עייפות ובהפחתת הסטרס.

 

כל סוגי הפעילות הגופנית מעניקים יתרונות דומים
לא נכון.

 בעוד פעילות גופנית המבוצעת בעוצמה נמוכה מספקת יתרונות בריאותיים ומקטינה את הסיכון ללקות במחלות-לב, הרי שפעילות גופנית קבועה וממושכת, כמו הליכה מהירה, ג'וגינג או שחייה תשפר את פעילות מערכת הלב והריאות ותגרום לשריפת קלוריות עודפות.

 

אימון קבוע יגרום תמיד לירידה במשקל
נכון חלקית.

אומנם, על-מנת להיפטר מעודפי שומן עליכם לעסוק בפעילות אירובית, אולם יש להבין כי פעילות גופנית תורמת לעליית מאסת השריר. בעוד אתם שורפים את מאגרי השומן התת-עורי, תורמת הפעילות הגופנית לבניית מאסה שרירית. היתרון הגדול בכך הוא שינוי רצוי בהרכב הגוף (הפחתת רקמת השומן ועליית המאסה הלא-שומנית). משמעות הדבר היא גידול ב מאסת השריר אשר מבזבזת כמות רבה יותר של קלוריות בהשוואה לרקמת השומן.

 

על-מנת לעסוק בפעילות גופנית עליך להיות אתלט
לא נכון.

 מרבית הפעילויות הגופניות אינן דורשות מיומנויות אתלטיות מיוחדות. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא הליכה, פעילות אשר אינה דורשת כשרון יוצא דופן, יכולת אתלטית גבוהה או ציוד מיוחד, ועדיין יעילה מאוד לבריאות ולכושר.

 

אימוני-כוח יגרמו לשרירים להראות נפוחים
נכון.

 אנשים בעלי מראה שרירי תפוח עובדים קשה מאוד על-מנת להשיג מטרה זו. תוכנית האימונים שלהם כוללת הרמת משקל כבד וביצוע מספר רב של סטים וחזרות בכל תרגיל. אימוני כוח מתונים הם דרך מעולה לחיזוק השרירים ולגרום להם להיות בטונוס גבוה יותר.

 

אימון לפני ארוחה יגרום לשריפת קלוריות גדולה יותר
נכון חלקית.

 הדבר נכון רק אם אתם שוקלים 30% יותר ממשקלכם האידיאלי. אם משקלכם נמוך יותר, אזי תשרפו יותר קלוריות אם תבצעו את הפעילות הגופנית לאחר הארוחה. יש להימנע מפעילות אירובית קרוב למועד סיום הארוחה. יש להמתין בין שעה לשעתיים, תלוי בגודל הארוחה ובהרכבה.

 

הזמן המועדף לביצוע פעילות גופנית הוא בשעות הבוקר
לא נכון.

אין כל משמעות לשעה ביום בה אתם מתאמנים, למעט ההמלצה להימנע מפעילות אינטנסיבית סמוך לשינה משום שהדבר עלול לגרום לקשיי הירדמות. התאימו את מועד הפעילות הגופנית לסדר יומכם ולמצב העייפות שלכם.

 

פעילות גופנית גורמת לשומן להפוך לשריר
לא נכון.

 בלתי אפשרי להפוך רקמה מסוג מסוים לרקמה מסוג אחר ועל כן שומן אינו יכול בשום אופן להפוך לשריר, ולהפך. מה שמתרחש בעצם הוא שהפעילות הגופנית דורשת אנרגיה המסופקת לגוף ממאגרי השומן שלו. במקביל, תורמת הפעילות הגופנית לעלייה בטונוס השרירים ולפיתוח המאסה השרירית. כך במקום שרירים מדולדלים, רפויים וחלשים המכוסים בשכבה עבה של שומן, אתם מתחזקים ושריריכם התפוחים מכוסים עתה בשכבה דקה יותר של שומן.

 

פעילות גופנית עלולה להיות מסוכנת
לא נכון.

 מרבית האנשים אשר מתאמנים באופן סדיר ומבוקר אינם נפצעים. המעטים אשר מתאמנים באופן מוגזם, לעיתים אף במצב של כאב, גורמים לעצמם נזק גופני ניכר. עלייה הדרגתית במשך האימון ובעוצמתו היא הדרך הטובה ביותר להימנע מפציעות.

 

ביצוע תרגילי גמישות לאחר פעילות גופנית ימנעו כאבי שרירים
לא נכון.

אימוני גמישות יתרמו להארכת השרירים, ישפרו את טווחי התנועה של המפרקים וימנעו נוקשות של השרירים, אולם לא ימנעו את כאבי השרירים האופייניים, שיחלפו בתוך 48-72 שעות. הדרך הטובה ביותר להפיג את כאבי השרירים היא פעילות אירובית קלה וביצוע אמבטיות חמות.

 

אנשים הסובלים מיתר-לחץ-דם צריכים להימנע מלהרים משקולות
נכון חלקית.

 אם אתם מטופלים בתרופות למניעת יתר-לחץ-דם עליכם להתייעץ עם הרופא בטרם תתחילו בביצוע תוכנית אימון גופני. אולם, מרבית האנשים הסובלים מיתר-לחץ-דם עשויים דווקא ליהנות מיתרונות אימון הכוח, בתנאי שאינם מרימים משקלים כבדים ומקפידים על נשימה נכונה בזמן התרגול, כלומר, הוצאת אוויר בזמן פעולת דחיקת המשקל והכנסת אוויר בשלב ההרפיה.

 

אם לא מתאמנים בקביעות ובאינטנסיביות - פעילות גופנית היא בזבוז זמן
לא נכון.

 מחשבה זו גורמת לאנשים רבים שלא לעסוק בפעילות גופנית כלל, אולם מחקרים מראים כי פעילות גופנית, ולו הקלה ביותר, עדיפה על האופציה של לא לעשות כלום. הליכה שגרתית או עבודה שבועית בגינה נמצאו יעילות אף הן, בהפחתת גורמי הסיכון למחלות-לב.

 

 אימוני כוח לא גורמים להפחתת משקל
לא נכון.

 מומחים בתחום האימון הגופני ממליצים על שילוב בין פעילות אירובית (אימון מערכות הלב והריאות) לבין פעילות כוח. נמצא כי אימוני כוח תורמים לעליית הטונוס השרירי, לעלייה ב מאסה השרירית ולצמצום ברקמת השומן התת-עורי.

 

אימוני כוח גורמים לנשים להיראות שריריות ומגושמות
נכון חלקית.

 נשים רבות נמנעות מאימוני כוח משום שהן חוששות שאלו יגרמו להן להיראות שריריות ומגושמות. אולם, אימוני כוח פעמיים-שלוש בשבוע יגרמו לנשים להפחית מרקמת השומן שלהן ויעלו במעט את המאסה הרזה. בניגוד לגברים, נשים אינן יכולות לצבור מאסה שרירית גדולה משום שרמות ההורמונים האחראיים לכך בגופן נמוכות בהשוואה לגברים. בנוסף, תורמים אימוני כוח לעצם בריאה וצפופה יותר ומקטינים בכך את הסבירות ללקות באוסטיאופורוזיס.

 

ככל שמתאמנים קשה יותר, כך נשיג את התוצאות המקוות
לא נכון.

הגורם המשמעותי ביותר בקביעת תגובת האדם לאימון הוא המרכיב הגנטי. מחקרים מדעיים הראו כיצד אימון זהה גורם לתגובות שונות אצל אנשים שונים. יכולתכם להשתפר ברכיבי הכוח, המהירות והסיבולת, שונה לחלוטין מן האנשים סביבכם.

 

 פעילות גופנית היא ערובה להפחתת משקל עודף
נכון חלקית.

בדומה לתגובות אחרות לאימון, גם הפחתת משקל, או צבירת משקל, תלויה בגורמים נוספים, כמו תזונה וגנטיקה. אנשים שונים לא יפחיתו כמות שומן זהה ממשקלם בתגובה לתוכנית אימון זהה. יתכן מצב בו אדם יהיה פעיל גופנית אולם יסבול מעודף משקל. למרות שפעילות גופנית לבדה אינה יכולה להבטיח את המשקל האידיאלי, היא הגורם החשוב ביותר להצלחתה של תוכנית ארוכת טווח להפחתה במשקל.

 

הדרך היעילה ביותר להיכנס לכושר היא ללכת למכון כושר
לא נכון.

 מחקרים מראים כי חלק מהאנשים מעדיפים להתאמן לבד בביתם, או בסביבה הקרובה לביתם. למרות שהליכה למועדוני כושר נוצצים המשופעים במתקנים נחשבת IN הרי תוכנית האימון היעילה ביותר היא זו הגורמת לכם להתמיד בה, אם זה בבית או במכון כושר.

 

צבירת משקל עודף היא חלק מההתבגרות
נכון חלקית

. אנשים רבים צוברים משקל עודף ככל שהם מתבגרים, והסיבה לכך קשורה לירידה ברמת הפעילות הגופנית ולירידה בקצב חילוף החומרים כתוצאה מאובדן מאסת שריר. איבוד המאסה השרירית, המתרחש עם העלייה בגיל, גורם לירידה הדרגתית בקצב חילוף החומרים ולעלייה באחוז השומן בגוף. על-מנת למנוע את התופעה יש להתחיל בתוכנית אימון גופנית המשלבת אימונים אירוביים (הגברת ההוצאה הקלורית) ואימוני כוח (בניית מאסה שרירית).

 

אי אפשר להיות גם שמן וגם בכושר גופני טוב
נכון.

 ההנחה כי כל האנשים השמנים אינם פעילים וסובלים מגורמי סיכון למחלות-לב אינה נכונה. כיום ידוע כי העדר פעילות גופנית דומה במשקלו (ואפילו יותר מכך) לגורמי סיכון אחרים ללקות במחלות-לב כגון יתר-לחץ-דם, רמות גבוהות של כולסטרול או סוכרת. ההמלצה אם כן היא לעסוק בפעילות גופנית סדירה ולשפר את כושרך הגופני אפילו אם אתה סובל מעודף משקל.

 

אם לא התאמנתם בצעירותכם, יהיה מסוכן להתחיל בגיל מבוגר
לא נכון.

 אנשים רבים חושבים כי הם מבוגרים מדי מכדי להתחיל לעסוק בפעילות גופנית סדירה. חלקם חושב כי הדבר מסוכן משום שהם סובלים ממחלת-לב, מסוכרת או משום שאינם בכושר גופני. לעולם אין מאוחר להתחיל לעסוק בפעילות גופנית סדירה. אפילו אם אתם סובלים ממחלה כרונית, תוכלו ליהנות מיתרונותיה העצומים של הפעילות הגופנית. מומלץ לבצע בדיקת כשירות גופנית (מבחן מאמץ) ולקבל מרשם לפעילות מהרופא המטפל.

 

 

 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד