החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
לנוחיותך, ניתן לחפש את המסגרת המבוקשת על פי שם הצהרון / שם הגן / שם בית הספר / חוג
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים

למור צווארון חדש בחי-כיף

בחי-כיף חיה לה חבורת למורים חומים חמודים. קיבלנו מירושלים חבורת למורים חדשה, ואנו מעוניינים לחבר אותם לקבוצה הקיימת- פעולה זו כלל לא פשוטה! אם נכניס למור או במיוחד למורית חדשה, היא תינשך עד זוב דם ולכן, החדשים קיבלו כלוב בקרנטינה ואת הקבוצה הקיימת הוצאנו גם לכלוב צמוד כך שיראו אחד את השני ויתוודעו דרך סורג בטיחותי עד שהמפגש ביניהם יהיה בטוח לכל הצדדים.

לאחר שבוע הסתגלות אנו מעבירים מדי יום לתצוגה שני למורים- אחד מהקבוצה הישנה ואחד מהחדשה בתקווה שלא יהיו מריבות והכול תחת פיקוח של המטפלים.

כך אנו מתכננים לחבר בניהם, ייתכן שיפלט משהו החוצה אך אל חשש, ישנה כבר פינת חי בה למור שנשאר בודד וככל הנראה גם הוא יזכה כעת בבן/בת זוג.

הלמורים מגיעים אלינו מהאי מדגסקר ושייכים לתת-הסדרה טרום קופים (קיפופים).  הללו קדמו להופעת הקופים והאדם ונשארו באי זה כיוון שבשאר אפריקה, מה לעשות, נדחקו על ידי קופים מפותחים אחרים. ילידי מדגסקאר בני השבט המלגשי מתייחסים אל למור הצווארון כחיה קדושה אשר מתפללת אל השמש פעמים ביום. רוב הלמוריים אינם יותר גדולים מחתול.

השם "למור" מקורו בשפה הלטינית ופירושו הוא: רוח רפאים, השם בא בעקבות זאת שהלמורים ישנים במשך היום ובשעות הלילה הם פעילים וכשהם מנתרים בין ענפי העצים נדמה הדבר כצל חולף.  הלמורים מאוד התפרסמו בעקבות הסרט "מדגסקר"  I LIKE TO MOVE IT MOVE IT.

הלמורים לא סתם כאלו יפים ומגונדרים; ללמור יש טופר מיוחד המיועד לטיפוח וסירוק הפרווה, וגם חלק משיניו הקדמיות הותאמו לסירוק פרוותו.
אצל הלמורים, הנקבה היא השלטת, ולעיתים בתוך הקבוצה ישנן מריבות בהן נקבה נדחית החוצה על ידי הנקבה השליטה.

למור צווארון אדום (שם מדעי (Varecia rubra הוא מין אחד מיני סוגי למור הצווארון. זהו אחד משני המינים בסוג Varecia, למורי הצווארון, המין האחר הוא למור צווארון שחור לבן (Varecia variegata). כמו כל הלמורים, הוא מצוי אך ורק במדגסקר ומצוי רק ביערות הגשם של מסואלה, בצפון-מזרח מדגסקר.

הנקבות גדולות במעט מהזכרים, ואורך חייו הוא כ-20 שנה. כשמו, ללמור יש צווארון ופרווה בצבע חלודה. רגליו, בטנו וראשו שחורים. יש לו נקודת עור לבנה בגב ובצוואר, ולעתים גם ברגליים ובפה. את חייו מבלה בקבוצות של 30 עד 50 פרטים. הקבוצות מונהגות על ידי הנקבות שהן מקבלות מעמד חברתי גבוה מן הזכרים ואף מצטיינות בתקיפות ומגנות על שטחי מחייתם. ההריון נמשך כשלושה חודשים, לאחר מכן הנקבה ממליטה תאומים או שלישייה. למור זה יכול לעשות צלילים בקול חזק מאוד.  .

למור הצווארון האדום נחשב למין בסכנת הכחדה חמורה מפני הרס בתי-גידול, ציד ומסחר כחיות מחמד, אלה נחשבים כאיומים העיקריים לקיומו. יצירת הפארק הלאומי מסואלה בשנת 1997עזרה להגן על מין זה, אך למורי צווארון אדומים רבים לא חיים בתוך גבולות הפארק, והם עדיין בסיכון גבוה.

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד