החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
לנוחיותך, ניתן לחפש את המסגרת המבוקשת על פי שם הצהרון / שם הגן / שם בית הספר / חוג
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים

קופי הקולובוס בחי-כיף

משפחת קופי הקולובוס של החי-כיף עברה תהפוכות רבות בתקופה האחרונה. בהפרש של מספר שבועות נולדו שני קופיפים אשר רק אחד מהם שרד. הסיפור המרתק אודות המשפחה התחיל עם לידתו של גור קטנטן, לבן כשלג שכמובן נצמד לאמא חדוויקה בחוזקה, אך לצערנו וליגונה הרב של משפחת הקופים ובמיוחד של האם, הקופיף בן שלושת השבועות לא שרד והאם חדוויקה התאבלה עליו ארוכות. עם זאת, לאחר מספר שבועות נולד קופיף לנקבה השנייה – דנה וכעת הוא מתחזק ולומד להכיר את סביבתו.

גם ההיסטוריה של משפחת הקולובוסים בחי-כיף היתה רצופת עליות וירידות, מקס הזכר היה בודד ארבע שנים לאחר שבת זוגתו פרידה נפטרה בשעת המלטה קשה. במשך 4 שנים חיפש צוות החי-כיף ברחבי העולם בגני חיות קופה עבורו. הקולובוס האנגולי נדיר מאוד בגני חיות וכמעט ואינו נמצא. לפני מספר שנים כמעט הצליחו להביא שתי נקבות מארצות הברית אולם ברגע האחרון החליטו האמריקאים שמפאת נדירות המין הם לא מוציאים מארצם את הקופות.

אך בסופו של דבר המאמצים הניבו פרי ושתי גברות צ'כיות מגונדרות של קוף קולובוס נדיר הגיעו לחי-כיף בטיסה 286 מפראג לפני שנתיים. כמובן שמקס לא ידע את נפשו מראש אושר והחיבור היה מיידי, לפני שנה נולד גור חמוד לדנה - הנקבה הראשונה, ולאחר שלושה חודשים הייתה לחדוויקה, הנקבה השנייה הפלה, צוות המטפלים והוטרינר לא מצאו שום גורם להפלה והדאגה היתה רבה. והנה ב 1.1.12, לכבוד תחילת השנה החדשה נולד הגור החדש של חדוויקה בריא ושלם.

לאחר לידת הגור היו כמה ימים של מתח היות ודנה קינאה באם הטרייה וחטפה ממנה את הגור, הצוות חשש מאוד ושקל להפריד את חדוויקה והגור משאר הקבוצה מאחר שזו המלטה ראשונה לחדוויקה ודנה הקנאית מנצלת את ההזדמנות שהיא אם לא מנוסה. אבל לאחר שהגור החליף ידיים הוחלט בלב כבד לתת לטבע לעשות את שלו...

ואכן חדוויקה התעשתה דרשה וקיבלה את פרי בטנה בחזרה והשקט חזר לממלכת הקולובוסים. אך כאמור השמחה היתה בטרם עת כי הגור מת כשהוא בן שלושה שבועות בלבד. יתכן שמותו קשור למספר ימים ולילות קרים במיוחד שפקדו את ישראל בינואר האחרון וזאת חרף העובדה שהגור היה צמוד לאמא חדוויקה ותאי השינה של הקופים חוממו בלילות.

קשר צאצא-אם בטבע הוא חזק ואינסטינקטיבי ופעמים רבות קשר זה בא לידי ביטוי בסכנת חיים של ממש של האם המציבה את עצמה בחזית על מנת להגן בחירוף נפש על גוריה. ככל שעולה האינטליגנציה של בעל החיים וככל שקטן יותר מספר הצאצאים כך מתחזק הקשר. במקרים של מות הצאצא למרות מאמצי האם, מתבטא קשר זה באבל של ממש וסירוב להרפות מצד האם.

כך למשל אצל הקופים, עקב הקשר החזק בין האם לצאצא שחי צמוד אליה לפחות חצי שנה ונמצא בקשר הדוק עימה בין שנה לשלוש שנים, מותו של הצאצא יגרום לאם סבל רב והיא לא תעזוב אותו גם לאחר מותו! לעיתים יומיים ואף שלושה תמשיך להחזיקו! זאת בעיקר בהשראת הורמונים ואינסטינקטים.

גם בחי-כיף, לב המטפלים נשבר בראותם את חדוויקה מחזיקה בגור הקטן ומסרבת להרפות במשך מספר שעות. היה זה מחזה עצוב במיוחד שמדגים את הדמיון ברמה הרגשית בין בני האדם לבעלי החיים בסיטואציות טרגיות מעין אלה.

והנה, מספר שבועות לאחר טלטלה זו מה רבה היתה השמחה בחי-כיף לגלות כי הנקבה השניה במשפחה, דנה, המליטה! הצוות עקב בציפייה אחר התפתחות הקופיף השני, והוא מתחזק מיום ליום ואף בימי השמש אוזר אומץ ועוזב את בטנה של אמו לסיור עצמאי ברחבי התצוגה. עם לידתו של הגור של דנה נוכחנו לדעת שגם הגור שלה "נחטף" לפעמים על ידי חדוויקה האם האבלה, יתכן שהדבר קשור לגעגועיה לפרי בטנה.

מקורו של קוף הקולובוס מאנגולה אשר באפריקה והוא שוכן גם בקונגו ואוגנדה. פרוותו היפה ושיערו הארוך והמיוחד הם מקור יופיו אך היו גם גורם לציד שלו בידי בני השבטים באפריקה. הוא שייך למשפחת אוכלי העלים כלומר מזון עתיר פחמימות עשוי לגרום לבעיות עיכול קשות ואף מוות, לכן כשמבקרים בגן החיות יש לנהוג משנה זהירות ובבקשה לא להאכיל אותם בשום דבר, אפילו קלמנטינה אחת עשויה להרוג קוף כזה...

גורי קופי הקולובוס נולדים כשגופם עטוי פרווה לבנה כשלג מכף רגל ועד ראש ואילו בבגרותם יקבלו את דפוס הפרווה המיוחד של הבוגרים- גוף ופנים שחורים כאשר בצידי הפנים ובכתפיים פסים לבנים ארוכים והדורים. 

הסיפור המרתק של משפחת הקולובוסים בחי-כיף הוא סיפור של ניצחון החיים ושל חשיבות גני החיות, כשמתבוננים בבנות הצ'כיות היפהפיות, בגור הבוגר ובגור הקטנטן של דנה ורואים איך שהזכר מקס הגאה מגונן על משפחתו היפה, אנו יודעים כי עשינו עוד צעד לשימור מין מקסים ושקט זה של קופים יפהפיים.

 


 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד