החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
חיפוש חוגים
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים
שני גוזלי פלמינגו בקעו בחי כיף

 

להקת הפלמינגו הבכיר שחיה בחי-כיף ראשל"צ, נמצאת כאן מאז שלהי שנות השמונים. מספר שנים לאחר שהובא גרעין הרבייה של הלהקה ממצרים, החלו הפלמינגו לקנן, ואף הציגו בקיעות מוצלחות רבות, ובמהלך השנים הכפילה הלהקה, ואף כמעט שילשה את עצמה. פלמינגו צעירים הועברו לגני חיות אחרים בישראל והשמחה הייתה רבה.

 

חשוב לציין שלא קל להרבות פלמינגו, או נכון יותר - לא בדיוק ידוע מהי השיטה הטובה ביותר לכך. למשל, בגני חיות רבים מקשטים את חצרות הפלמינגו במראות, מתוך הנחה שההשתקפויות שלהם במראות נותנות להם תחושה שהלהקה גדולה – דבר שמדרבן אותם לקיים את מצוות פרו ורבו. בגני חיות אחרים מנסים לדרבן את ההתרבות של הפלמינגו על ידי בניית קנים מלאכותיים – אולי הם יגרמו לפלמינגו לרצות להתרבות. אולם, כאמור, אף שיטה לא הוכחה כטובה ביותר, ולמעשה, לרוב הן אינן מצליחות להשיג את המטרה.

 

להקת הפלמינגו הבכיר של החי כיף שונה בכך מאחיותיה בגני החיות בישראל. נכון להיום היא היחידה שבונה קנים, מקננת ומתרבה.

 

כיצד מתרבים הפלמינגו בחי כיף?

באמצע החורף, עת עדיין קר וגשום, מתחילות מריבות בחצר. המריבות הן על מקומות קינון ובנות זוג מועדפות וברקע מתרחשת פעילות רבה ונשמעים קולות רמים. בתקופה זו של השנה אנו מציפים חלק משטח האדמה הבוצי במים ועורמים ערימות קש.

 

לאחר שבחרו את המיקום המועדף עליהם, מתחילים הפלמינגו לערום בוץ וקש ובונים תלוליות עפר חזקות המשמשות אותם לקן.

 

אל תוך הקן מוטלת ביצה יחידה, והזכר והנקבה מתחילים מיד לדגור עליה במסירות במשך כ- 4 שבועות. בזמן הזה הם שומרים על הביצה בחירוף נפש מפני כל פולש.

 

כשהאפרוח בוקע נוצותיו פלומתיות ואפורות. הוא מוזן על ידי הוריו עד לגיל חודשיים בערך, אז הוא כבר יכול לאכול בכוחות עצמו. בטבע יכול לחיות הפלמינגו עד גיל 30, ובשבי הוא יכול להגיע לגיל המופלג של 60 שנים.

 

מבצע החיסונים עצר את הרבייה

לפני שני חורפים נאלצנו לערוך מבצע חיסונים בחצר הפלמינגו. לשם כך רוקנו את הבריכה והחצר חולקה לשניים. צוות שלם של מטפלים נרתם למבצע, כך שחלקם לכדו בזהירות את הציפורים, אני חיסנתי אותם וביצעתי בדיקה פיזיקאלית, ולאחר החיסון הועברו הפלמינגו על ידי המטפלים לחלק השני של החצר.

 

המבצע עבר בהצלחה, אך באותו חורף לא הבחנו בשום פעילות רבייתית. היה נראה כאילו הפלמינגו ממש שכחו כיצד "לעשות את זה".

 

הסקנו שכנראה מדובר בסטרס כתוצאה ממבצע החיסונים וקיווינו שבשנה הבאה הכל יסתדר. אך לא כך היה!

 

בחורף האחרון התחלנו להציף את אזור הקינון בינואר - כרגיל, אך הפלמינגו לא הראו שום התעניינות. שבועות וחודשים נקפו ואנחנו התחלנו לדאוג - מה עושים?

 

ואז, ממש בסוף הקיץ, פתאום זה קרה. במיקום חדש בחצר, שמעולם לא ישבו בו הפלמינגו קודם, הבחנו בזוג המתחיל בפעולת חיזור ובניית קן, ולאחר מכן עוד אחד ועוד אחד...

 

נערכנו במהירות לביצוע שינוי קטן בחצר שיאפשר את הצפת השטח שבחרו, כדי שיוכלו לבנות את הקנים.

 

וזה הצליח! הצלחנו ביחד - אנחנו והם – 4 ביצים הוטלו (אמנם מחצית משנה רגילה) והיו 2 בקיעות מוצלחות (בדרך כלל שיעור הבקיעה הוא 50%-70%).

 

אנחנו תקווה כי המגמה תמשיך וכי בעתיד יהיו לנו בקיעות מוצלחות רבות של בעל החיים המיוחד והמקסים הזה.

הקליקו לתמונות נוספות

 

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד