החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
לנוחיותך, ניתן לחפש את המסגרת המבוקשת על פי שם הצהרון / שם הגן / שם בית הספר / חוג
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים
דלילה הלביאה


בחי כיף ראשל"צ חי זוג אריות מתת מין ברברי. תת מין האריה הברברי נכחד מן הטבע בתחילת המאה ה-20. מקורו בהרי האטלס, שבמרוקו והוא תת המין היחיד במשפחת האריות שחי באזור הררי.

שמשון ודלילה הובאו אל החי-כיף כגורים צעירים בשנת 2003 מגן החיות בעיר אולומוץ אשר בצ'כיה, שם מגדלים את האריות זה עשרות שנים. החי-כיף נבחר להיות גן החיות היחיד במזרח התיכון שיחזיק אריות נדירים אלו.

לפני כמה חודשים העיר דורון מטפל האריות את תשומת ליבי כי לדלילה הלביאה החביבה ישנה לקות עור מעל השפה העליונה. למזלנו, שמשון ודלילה הם אריות מתלטפים אשר גודלו על-ידי המטפלים בגן החיות בצ'כיה, ולכן ניגשים אלינו וניתן להתבונן בהם מקרוב.

בהסתכלות ראשונית נראה היה שמדובר באינפקציה פטרייתית מקומית. חתולים וחתוליים נשאים של פרייה עורית בשם  M. Canis ולעתים תתכן התפרצות. מכיוון שכך, החלטנו להתחיל בטיפול אנטי פטרייתי על העור ולחכות לתגובה.
אך דלילה חשבה אחרת. יום אחד בלבד לאחר שהחלנו בטיפול המשחתי האנטי פטרייתי היא למדה והתרחקה מאיתנו. לא נותרה ברירה אחרת אלא טיפול תרופתי בכדורים, אופציה מועדפת פחות שכן התרופות האטני פטרייתיות פוגעות בתפקודי הכבד והשפעתן שלילית גם על מח העצם. הן גורמות לאנמיה ותופעות הלוואי כוללות גם חוסר תיאבון ועוד. בחתול בית הטיפול היה הרבה יותר פשוט, אך דלילה היא חיית בר, על כן עמדה כאן לפנינו דילמה, ובכל זאת פנינו כמובן לטיפול. 

דלילה הגיבה יפה לטיפול, מה שהוביל לכמה חודשי שקט, והנה שוב העיר דורון את תשומת ליבי כי הלקות חזרה וכי דלילה שוב מתגרדת ואינה חשה בנוח. התחלנו שוב בטיפול תרופתי אך הפעם התגובה הייתה פחות טובה משציפינו. דלילה הפסיקה לאכול, לא התנהגה כרגיל וגם תגובת האזור המודלק לטיפול לא הייתה כמצופה. 

החלטנו שאין מנוס וחייבים להרדים את דלילה לבדיקה מקפת ולקיחת בדיקות. שלא כמו ברפואה הווטרינרית של חיות המחמד והמשק, כל פרוצדורה ואפילו הפשוטה ביותר בקרב חיות בר מחייבת (במיוחד בלביאה מתלטפת וחביבה אשר עשויה להפוך תוך שניות לחיית טרף אימתנית) הרדמה מלאה. הדילמה היא תמיד האם להרדים ומתי. כל הרדמה ואפילו הקלה ביותר היא תמיד מלחיצה ומסוכנת ועשויה להיגמר רע. אך דלילה סבלה, והחלטנו שאין מנוס, ושזה הזמן בו מיצינו אופציות פחות חודרניות וחייבים כעת להרדים ולבדוק.

היום נבחר. אל הגן הוזמן ד"ר דני אלעד, מנהל המחלקה הבקטריולוגית מהמכון הווטרינרי בבית דגן על מנת לסייע בלקיחת הדגימות. ההרדמה מבוצעת באמצעות חץ אותו יורים על דלילה. כיוון שחושיה אומרים לה שמישהו מתכוון לעשות כך, היא כמובן לא משתפת פעולה כך שגם הליך זה הוא אינו פשוט.

החץ נשלח והגיע ליעדו. דלילה נרדמה היטב וכעת יכולנו לבודקה היטב. מדלילה נלקחו בדיקות מיקולוגיות אמורות היו לתת תשובה לגבי סוג הפטרייה הספציפי ממנה היא סובלת והתרופה היעילה ביותר לטיפול בפטרייה שכזו. בנוסף, נלקחו בדיקות דם כלליות הכוללות ביוכימיה של הדם ותפקודי כבד וכילייה, כולל ספירת דם כללית ושלילת וירוסים אשר פוגעים במערכת החיסון ועשויים לגרור התפרצויות של פטרת ומחלות אחרות.

הליך לקיחת הבדיקות עבר לא בעיות מיוחדות. ההרדמה עברה כיאות, דלילה קבלה חומר נוגד את סמי ההרדמה והתאוששה במהירות. בדיקות הדם חזרו תקינות לחלוטין מהמעבדה והצביעו על כך שכבדה של דלילה לא נפגע מהטיפול הקודם וכי רבים הסיכויים שתעמוד יפה בטיפול כלל מערכתי אחר.


כעת נותר לחכות לבדיקה המיקולוגית העורכת ימים מספר בכדי לקבוע את סוג הפטרייה הספציפי. אז תיבחר התרופה.

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד