החברה העירונית ראשון לציון, תרבות, ספורט, נופש - עמוד הבית

החברה העירונית ראשל"צ לתרבות, ספורט ונופש בע"מ
חיפוש חוגים
דלג על חיפוש חוגים
הרשמה בקליק ראשון
חיפוש חוגים
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים
לוח אירועים
תלאותיה של הקופה רותיבחי-כיף ראשל"צ חיה לה להקת קופי בבון ותיקה, עוד מהימים הראשונים של הגן עת הועתק מגן העיר. יום אחד, כשחזרה המטפלת הילה מחופשה הבחינה כי אחת הנקבות המבוגרות, העונה לשם רותי, מאבדת משקל וכי איננה מתנהגת כרגיל.

בתצפית שנערכה במשך כמה ימים אכן נראה היה כי רותי אוכלת כראוי אך היא חלשה ולמרות שאוכלת היא מאבדת משקל. בעקבות התצפית הוחלט לטשטש את רותי למטרת בדיקה היקפית. וטרינר החי-כיף ד"ר אפי וגשל ירה ברותי חץ הרדמה והיא נרדמה מיד.

"כבר בהרדמה הבנתי כי מצבה של רותי אינו כשורה", מסביר ד"ר אפי וגשל. "מלבד הרזון, המהירות שבה היא נרדמה ועומק ההרדמה, וכל זאת למרות שהשתמשתי במינון נמוך מאוד אותתו לי כי מצבה אינו טוב. בבדיקה פיזיקאלית לא היו הרבה ממצאים מלבד הרזון ולכן הוחלט לשלוח בדיקת דם למעבדה. הבדיקה נשלחת למעבדה מיוחדת אשר מתמחה גם בבדיקות בחיות בר המגודלות בישראל רק בגני חיות".

בערב חזרו הבדיקות, אז התברר כי רותי סובלת מאנמיה קשה וכי אי סדרים נוספים מצביעים על חשש למחלת אדיסון. זוהי מחלה קשה המצויה גם בבני אדם ובבעלי חיים אחרים, ומאופיינת בתת תפקוד של בלוטת יותרת הכילייה. המחלה מצריכה טיפול חירום ברותי בשל האנמיה הקשה, אך גם אם ישתפר מצבה, היא תיזקק לרוע המזל גם טיפול תרופתי לכל ימי חייה.

הצוות מצא את עצמו בדילמה קשה משום שטיפול תרופתי ארוך טווח בחיית בר עשוי להיות בעייתי, שכן היא עשויה לסרב לקחת תרופות. בנוסף, הזרקות תדירות עשויות אף הן להלחיץ ולהזיק.

בדיון שנערך בגן יחד עם הילה המטפלת המכירה את הקופה טוב מכולם הוחלט לנסות ולעזור לרותי ולעשות מיטב יכולתנו בכדי לשפר את מצבה. הבדיקות הנוספות ששלחנו אישרו את החשד כי מדובר במחלת האדיסון.

כבר למחרת בבוקר חיפשנו תורם דם פוטנציאלי לרותי. האנמיה הייתה כה קשה עד כי היה נראה כי ללא תרומת דם היא לא תשרוד. בעלי חיים רבים לא מראים סימני מחלה. קשה היה להאמין כי רותי מסתובבת בחצר, אוכלת ומתנהגת "כמעט כרגיל" בעוד כמות הדם הזורם בעורקיה הוא כה קטן עד שכמעט שאינו מקיים את הצרכים הפיזיולוגיים הבסיסיים. התורמת המאושרת הייתה רווית, אחותה הצעירה והבריאה. הקרבה הגנטית בין האחיות מבטיחה כי הסיכון לריאקציה כתוצאה מתרומת דם יהיה מינמלי.

שתי הקופות טושטשו שוב. רווית, קופה שמחה ובריאה תרמה לאחותה החולה כמעט חצי ליטר דם. לאחר מכן קיבלה מיד עירוי נוזלים להשלמת החסר, הוערה וחזרה להשתובב בחצר. רותי החולה חוברה אל משאבת הדם ודם בריא ומלא הוזרם לגופה. התהליך לקח זמן מה ובמהלכו היא קבלה טיפול תרופתי למניעת דחיית הדם. כולנו חששנו כי היא לא תעמוד באורך ההרדמה שכן לא ניתן לבצע הליך כזה בקוף ער ובוודאי שלא הקופת בבון, אפילו אם היא חולה וחלשה.

בסופו של דבר הטיפול הצליח ורותי התעוררה והתאוששה. במקביל הוחל גם בטיפול תרופתי למחלת האדיסון. הימים הבאים עברו בציפייה דרוכה לקראת הבאות. רותי בודדה משאר הקבוצה בכדי שתוכל לנוח היטב וקיבלה דיאטה עשירה ומאוזנת הכוללת תוספי ויטמינים ומינרלים.

כעבור שבוע, כבר לא ניתן היה לזהות את הקופה החלשה והאפאטית. רותי החלה להשתובב והוחלט שלמרות שהיא עדיין רזה מאוד, הכי כדאי יהיה להחזירה לחיק משפחתה, ואכן כך עשינו.

כיום, חודש אחרי תחילת הטיפול, התאוששה רותי לגמרי. למרבה המזל, היא מקבלת את כל התרופות ללא בעיות מיוחדות, והיא חזרה להיות קופת בבון מלאת אנרגיה ושמחת חיים.

הצלחנו!

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד